Szabo Aliz

Nu eşti un psiholog bun dacă tu însuţi nu eşti un subiect de studiat, dacă materialul tău psihic nu oferă zilnic o complexitate şi un inedit care să excite curiozitatea ta continuă.

în Pe culmile disperării (1934)

CONSILIERE DE GRUP - CSOPORTOS TANACSADAS



 

 A 6 GONDOLKODO KALAP PREVENCIO -DOHANYZAS


 

 

 

 

Fehér kalap: tények

A fehér kalap a tények szimbóluma. Ha fehér kalap van rajtunk, akkor nincs mellébeszélés, nincs értelmezés, nincsenek ötletek vagy aggályok: csak a tiszta tényeket gyűjtjük össze

Piros kalap: érzések

A piros kalap az érzéseké. Erzések alatt nemcsak a tényleges emóciókat értjük, hanem mindazt, ami nem racionális: a benyomásokat, intuíciókat, sejtéseket. Piros kalapban elmondható, hogy „szerintem az ötlet úgy pocsék, ahogy van” vagy „ha ez nem válik be, akkor semmi”. Piros kalapban nem kell, mi több, nem is szabad indokolni.

Fekete kalap: ellenvetések

Ez az ellenvetések kalapja. Amikor a társaság tagjai fölteszik a fekete kalapot, akkor mindenki elmondhatja, hogy milyen aggályai vannak a jövőre nézve: hogy a tervet miért és mennyiben látja károsnak, veszélyesnek, milyen rejtett buktatói lehetnek stb. A fekete az óvatosság kalapja.

Sárga kalap: előnyök

A sárga kalap a derűs napsütést hivatott eszünkbe idézni: ez a pozitív gondolatok kalapja. Sárga kalapban azt szedjük össze mindannyian (az ötlet legnagyobb ellenlábasa is!), hogy egy ötlet miért jó, milyen előnyei vannak, mitől fog működni, kinek kedvező, mely vonatkozásokban lesz nyereséges, stb. A sárga az optimizmus kalapja.

Zöld kalap: kreativitás

Zöld kalapban új utakat keresünk: mindenütt. Ott is, ahol józan ész szerint nem is létezhet út. Zöld kalapban bármilyen ötlet bedobható, a legképtelenebb is. Ha aztán valamelyikkel elkezdünk foglalkozni, fehér kalapban összegyűjtjük a szükséges tényeket, sárgában felkutatjuk a reálisan várható előnyeit, feketében pedig a hátrányait.

Kék kalap: folyamat

A kék kalap biztosítja a kereteket, ez fogja össze az egész folyamatot. Kék kalapban kezdhetjük az egész megbeszélést, és abban is zárhatjuk le, megállapítva, hogy hova sikerült eljutni. Kék kalapban határozzuk meg, hogy milyen sorrendben vesszük fel a többi kalapot. A kék kalap biztosítja, hogy amit csinálunk, az ne öncélú locsogás legyen, hanem valóban haladás valamilyen irányba.

Prevencio/DOHANYZAS. VIII ik osztalyban

Néhány egyszerű szabály,amit a modszer hasznalatakor be akartunk tartani:
-Úgy az igazi, ha mindannyian egyszerre ugyanazt a kalapot viseljük, így tudunk a legjobban együtt dolgozni, átlátjuk egymás érveit, hozzá tudunk tenni a közöshöz. Könnyű elképzelni, hogy bármilyen jóindulatú és lelkes is a  csoport, elég könnyen káoszba fulladhat egy ilyen ismeretlen játék, ha nem tudjuk a megfelelő mederben tartani a beszélgetést.
- Ezért is van szükség egy irányító, vezető, összegző kalapra - ami nem feltétlenül felnőttet jelent, hanem mindannyian lehettek egyszerre – amikor a kék kalap van a fejeteken, akkor együtt mutattok magatoknak irányt - ha szükség van rá, beszélgetések elején és a végén ajánlatos feltenni ezt a sapkát.
-Hallgassuk meg mindenki véleményét, hiszen abban a helyzetben, ahol éppen vagyunk a játék során, mindenkinek lehetnek jobbnál jobb meglátásai.
-Egy tavalyi orszagos felmérés szerint 2012-hoz képest 63%-ról 51 %-ra csökkent a nem dohányzó általános iskolások aránya , 33%-hoz képest már 40% próbálta ki, és a rendszeres dohányosok száma 4%-ról 9%-ra emelkedett.
-Mindeközben a világ pontosan fordított irányba halad, egy friss  rendelet szerint  sok europai varosban már valamennyi játszótéren tilos például a dohányzás.
-Azt is tudjuk, hogy cigarettára jobbára azok a fiatalok gyújtanak rendszeresen, akiknek a családjában is jellemző a dohányzás. A leszokás-pártiak tüdőrákkal riogatnak, aki cigizik, az erre lemondóan legyint.
- De vajon tudják-e, hogy igazából miért is szeretik a dohányzást?
- És azt vajon tudják-e, milyen érzés annak letüdőzni a füstöt, aki ki nem állhatja?
Ez a tema  megosztja a kamaszokat , mint altalaban az embereket,.a hat kalap módszer tipikusan az ilyen helyzetekre ad megoldást.
A modszert a VIII ik osztalyban probaltam ki 18 tanuloval akibol 9 lany es 9 fiu.
Volt a tanulok kozott olyan, aki dohányzik, voltak, akik nehezen viselik és olyan is akadt, aki csak alkalmanként gyújt rá, vagy akinek mindket szuleje dohanyzik.
A hat kalap a dohányzásról.
Kek kalap:
Először a kék kalap alatt ültünk össze, és arról beszelgettunk, hogy mostanában megint egyre több szó van a dohányzásról, beszüntetik a szórakozóhelyeken, megállókban, parkokban,drágítják, kampányt indítanak ellene . A téma minket is megosztott, arra jutottunk, ha körbejarjuk a dolgot, talán kevésbé leszünk megosztottak.
Abban állapodtunk meg – még mindig kék kalappal a fejünkön - hogy megvizsgáljuk először a fehér kalapban az egész kérdéskört, összegyűjtünk egy csomó tényt és véleményt a dohány használatáról, utána meg hangulattól függően megpróbálunk alternatívákat keresni a dohányosok problémáira, úgy, hogy a nem dohányzókra senki ne kényszerítse rá a szenvedélye melléktermékét. Az ide vezető út a zöld és a sárga kalapok használatával tűnt lehetségesnek, úgy hogy a megfelelő időben a feketét is elővesszük. Az irányt mindenesetre már láttunk.
Feher kalap:
Fehér kalappal, tiszta lapot nyitva elkezdtünk a dohányzásról az infórmaciokat gyűjtögetni. Mindenféle adatot, tényt, kinek mi jutott róla eszébe,  az Internetrol a Wikipédiáról, lexikonokból, konyvekbol,ujsagokabol:
-A cigaretta napjaink talán legveszélyesebb és legtöbb halálos áldozatot követelő legális élvezeti szere (az áldozatok száma Romaniaban évente kb 28 ezer).
-A nikotin belélegzés után néhány másodperccel az agyba jut.
-Dózistól függően serkentő vagy nyugtató hatása van.
- A függőség kialakulásában a nikotint tartják felelősnek.
-Szűkíti az ereket, rontja a keringést.
-Aki fiatal korában szokik rá, sokkal nehezebben tudja abbahagyni.
Rengeteg dolog gyűlt össze a témában, de azt is feljegyeztük, hogy ha valakinek csak „véleménye" volt róla - ezeket nem az adatokhoz, hanem egy másik oszlopba, a véleményekhez írtuk, például:
-Tomi szerint ez nagyon káros és a papája ebbe halt bele.
-Dávid szerint a dohányosok jogai el vannak nyomva.
-Bogi szerint mindenkinek egyforma jogai kene legyenek, s azt csinalhatna amit szeretne, ha cigizni akkor eppen azt.
-Timi szerint felhaborito hogy masnak a dohanyfustjet neki el kell viselni.
Menet közben éreztük a feszültséget, láttuk egymáson az erre utaló jeleket. Volt, aki homlokráncolva dörmögött, mások kipirult arccal megemelték a hangjukat. Tudtuk, hogy ez egy érzékeny téma és itt az ideje, hogy a piros kalapba mindenki belekiabálhassa vagy éppen belesuttogja az érzéseit – amiket nem kell megindokolni, de jó ha tudunk rólunk. Nem is gondoltam volna, hogy ennyi mindent kihoz belőlünk.
Piros kalap:
-Utálom a cigarettat. Szerintem nem kéne a bagosok jogait annyira védeni.
-Ugyanannyi jogom van dohányozni, mint másnak hamburgert enni, úgy érzem, megpróbálnak elnyomni.
-Amíg ennyien dohányoznak, úgysem tehetünk semmit, nem hiszem, hogy lenne mindenkinek jó megoldás.
-Idegesito, hogy csak akkor tartanak a velem egykoruak nagymenonek ha en is ragyujtok
-Nagyon faj amikor kisfiunak csufolnak a nagyobbak mert nem gyujtok ra csak a z o kedvukert.
-Szerintem egyesek égnek a vágytól, hogy irányíthassák mások életét, ha betiltják a cigit, az csak az első lépés lenne.
-Felháborítónak tartom, hogy rákényszerítik az egészségtelen füstjüket más emberekre. -Annyira szeretem a cigaretta szertartását, hogy sose mondanék le róla.(emlekezet az egyik fiu az edesapja szavaira)
-Duhit amikor a parkokban vagy a megallokban lepni sem lehet a cigicsikkektol.
És hosszan sorolhatnám még. A rövid zurzavara ami a piros kalap használata miatt adódott, elhanyagolható ahhoz képest, hogy mit okozhatnak ezek az indulatok, ha rossz időben, rossz körülmények között törnek ki. Miután tisztába jöttünk egymás érzéseivel és gyanúival, bátrabban kezdhettünk bele az ötleteink építgetésébe. Azt javasoltam, kapjuk elő a zöld sapkát és nézzük meg abban a problémát.
Zold kalap:
Vajon milyen ötleteink vannak a dohányosok kisegítésére, vagy leszoktatására, esetleg védelmére, és a többiek védelmére velük szemben?
-A tiltás nem sokat ér, nem túl nevelő hatású, élő példákkal kellene a gyerekeknek szemléltetni, hogy mit művelhet a dohányzás .
-A megelőzést kéne felhozni olyan szintre, hogy hatásos legyen, interaktív anyagokkal, játékokkal.
-A dohányzás drog, tehát a drogproblémákkal egy szinten kezeljék.
- El kellene szeparálni a kocsmákban és az éttermekben a cigizőket, úgy hogy másokat ne zavarjanak. Ez nekik is megfelelne, talán kevesebbet gyújtanának rá, ha át kéne mászkálni máshová.
-A kormány kaszál a dohánytermékek jövedéki adóján, ez nekik üzlet.
-A magyar emberek többet dohányoznak, mint az átlagos európai, ez is hozzájárul a népesség csökkenéséhez.
Mindenféle ötletet gyűjtöttünk, egyre többször kellett eltöprengeni, hogy vajon hogyan lehetne ezt kivitelezni… lehetségesek egyáltalán ezek a megoldások?
Fekete kalap:
Automatikusan fekete kalapot öltöttem és a többiek is ezt tették, így most a kétségek és az ellenvetések felől folytattuk a beszélgetést.
- Kinek van joga eldönteni, hogy mikor és hol gyújtsak rá?
-A törvény is lehet rossz
- A prevenció egy  hianyzikk vagy ha van akkor nem komoly, akik csinálják, azok se veszik komolyan.
-Miből gondolják a törvényalkotók, hogy betartják a szabályokat?
-Ellenőrzés és kontroll kell a dohányzás felett.
-Drogosoknak nem adnának túl szívesen az adófizetők a leszokás segítésére.
-Rossz politika.
Ezek után éreztük, hogy szükség van a bennünk mélyen ott lappangó optimizmusra, mégiscsak valamit ki akarunk hozni a témából, így hát a sárga kalap mellett döntöttünk, az eddigi ötleteket kicsit derűlátóbban vettük szemügyre.
Sarga kalap:
Ha már van a témában aktivitás és megállapodásra való hajlandóság, az jó dolog, miért ne építsünk fórumot a kérdésnek?
-Kezdjük el a dohányzásról ismertető anyagok gyártását.
- Videók, színes infografikák.
-plakatok
-Hozzunk törvényt a szórakozóhelyek dohányos és nem dohányos megoszlására, és ha ez már teljesen tisztázott, tartassuk is be azokat – komoly büntetés ellenében.
-Adjuk a kiskorúaknak alternatívát a dohányzással szemben – kampány, mit vehetsz egy doboz árán – mit veszthetsz egy cigi árán (egészség)
-Legyen tisztázva a dohányzás mindenki előtt és a függőség erőssége és a szenvedély(betegség) fogalma, szolidaritás.
Ez már igen, éreztük, hogy valahová eljutottunk, mindannyian kicsit fáradtak, de sokkal megkönnyebbültebbek voltunk, hiszen sikerült konkrét ötletekkel előrukkolnunk, ami segítséget adhat a témában. Egymással is elnézőbbek lettünk valamelyest. Egyikünk azzal állt elő, hogy mielőtt még lezárjuk a témát, vegyük ismét elő a piros kalapot és próbáljuk ki, hogy milyen érzések maradtak bennünk. Belementünk, mert éreztük, hogy ez most a helyén lenne.
Piros kalap ujra:
-Megkönnyebbültem, úgy látom másnak is hasonló problémái vannak
-Jo erzes volt hallani ezekrol a dolgokrol
- Ezek a bagósok is csak emberek.
-Jól éreztem magam, el tudtam mondani mindent, ami bennem volt.
- Az elején furcsának tűnt ez az egész, de most már értem, mire ment ki.
-Mindig is tetszetek a tanarno altal bemutatott uj modszerek.
-Jo erzes volt  beszelni az erzeseimrol,hogy faj ha csufolnak amiatt mert nem merek ragyujtani.
- Úgy érzem jobban meg tudom érteni ezután a szomszéd bácsit.
-Még mindig kételkedem, de azok a videok  lenyűgöztek.
Kek kalap:
Végül kék kalap alatt összegeztük a beszélgetésünk főbb pontjait: mi történt, a beszelgetesunknek milyen konkrét következményei lesznek. Miben maradtunk?
-Egy blog inditasa a problémáinak megoldása köré, jogi szabályozás tisztázása. -Propagandaanyagok gyártása a dohányfüst-mentes élet mellett,
-fiatalokra ható szlogenek, tények –pl impotencia veszélye Az EU-s,
-amerikai dohány-ellenes kommunikáció ellesése, „magyarítása".
-Infografikák készítése,
-figyelni a fiataloknak célzott info-designra.
-Orvosi anyagok,
- kutatások közlése,
-plakatok keszitese
-akár a TV-ben a dohányos emberek függőségének mértékéről, a szolidaritásról mindkét fél szempontjából.

1 megjegyzés: