MI A KRÍZIS? A KRÍZIS FAJTÁI. A KRÍZIS LEZAJLASA .A KRIZISBEN LÉVŐ EGYÉN JELLEMZŐI. A KRÍZIS LEHETSÉGES LEMENETELE. SEGÍTSÉG.
TANÁCSOK SZÜLŐKNEK A JÁRVÁNY MIATT KIALAKULT HELYZETTEL KAPCSOLATBAN AZ ELTE PPK FEJLŐDÉS- ÉS KLINIKAI GYERMEKPSZICHOLÓGIA TANSZÉKÉNEK TÁJÉKOZTATÓJA
2020.03.18.
Tanácsok szülőknek a járvány miatt kialakult helyzettel kapcsolatban Szeretnénk néhány támpontot adni a szülőknek a COVID-19 járvány miatt kialakult helyzettel kapcsolatban, hiszen ez az új helyzet nagy kihívást jelent a szülőknek és a gyerekeknek is. Mindezek előtt szeretnénk mindenkit kérni, hogy tájékozódjon folyamatosan, hiteles forrásból a helyzet állásáról, és kövesse mindenben a felelős szervek által kiadott rendelkezéseket. A helyzet folyamatosan változik, így lehet, hogy valamely aktuális rendelkezés felülírja azt, amit mi tanácsolunk, ebben az esetben természetesen a rendelet az irányadó. Tanács, hogyan kezeljük saját aggodalmainkat gyerekünk előtt Természetes, hogy a jelenlegi helyzet mindannyiunkat megrendít, elbizonytalanít, mindannyiunkban aggodalmakat kelt. A felnőtteknek is információra, útmutatásra és időre van szükségük ahhoz, hogy megküzdjenek a nehézségekkel. Mégis fontos, hogy a gyermekeket, amennyire lehetséges, megkíméljük a felesleges szorongástól és tehertől. A gyermekek pontosan észlelik a szülők - verbális és nem verbális – reakcióit. Ezért javasoljuk, hogy akkor is, ha Ön meg van riadva, gyermeke felé ezt visszafogottan kommunikálja. Legyen elérhető gyermeke számára és szánjon rá extra időt Ez a különleges helyzet sokféle plusz teendővel, intézendővel járhat a szülők számára. Mégis nagyon fontos, hogy (amikor csak lehetséges) minden nap szánjon legalább 10 percet arra, hogy gyermekével játszik vagy beszélget. Erre az időre tegyen félre minden aktuális feladatot, és mindent, ami foglalkoztatja! Ez az idő legyen csak a gyermeké, töltsék úgy, ahogy ő szeretné. Ez a kis idő elég lehet neki ahhoz, hogy biztonságban érezze magát, és megerősíti benne azt a tudatot, hogy ő fontos, hogy őt szeretik. Ebből erőt tud majd meríteni a nehéz helyzetekben is. Beszéljen gyermekével a tényekről és arról, amit ő tehet A gyermekeknek hiteles, tényszerű, életkoruknak megfelelő információkra és konkrét útmutatásra van szükségük a betegséggel és a kialakult helyzettel kapcsolatban.
● Mondja el gyermekének, hogy a felnőttek keményen dolgoznak annak érdekében, hogy az emberek egészségesek maradjanak. ● Mondja el gyermekének, mi az, amit ő tehet ebben a helyzetben. Tanítsa meg gyermekének a megelőzés módszereit (ezekre nem térünk ki újra, mert sok helyen olvasható), mondja el neki, hogy ezek, és az aktuális rendelkezések megtartásával nagyon sokat tehet saját magáért, a családjáért, minden emberért. Ha gyermek úgy érzi, hogy van hatása arra, ami történik, az csökkenti a bizonytalanságát, szorongását.
● Fontos, hogy csak hiteles forrásból származó információt gyűjtsön a betegséggel és a kialakult helyzettel kapcsolatban. ZA hiteles információk is sokszor félelemkeltő vagy kevéssé emészthető formában jelennek meg a médiában. Legyen Ön az, aki a szükséges információt „lefordítja”, és érhető, nem félelemkeltő, és a gyermek életkorát figyelembe vevő formában továbbadja gyermekének.
● Szánjon időt arra is, hogy meghallgassa gyermekét, engedje, hogy elmondja elképzeléseit, félelmeit a helyzettel kapcsolatban!
● Ha valamit nem tud, ezt nyugodtan megmondhatja. Ilyen helyzetben gyermeke példát vesz arról, hogyan kezeli Ön az ilyen helyzeteket (pl. higgadt marad, próbál hiteles forrásból információt szerezni, megoldási tervet készít, félreteszi felesleges aggodalmait, stb.). ELTE PPK Pszichológiai Intézet, Fejlődés- és Klinikai Gyermekpszichológia Tanszék Hogyan legyen a kommunikáció az életkornak megfelelő?
● Minden életkorban fontos, hogy a gyermeket biztosítsuk arról, hogy mindig lesz mellette valaki, akire támaszkodhat.
● Fiatalabb, óvodás és általános iskolás korú gyermekeknek elsősorban arra lehet szükségük, hogy egyrészt őszintén bemutassuk a tényeket, másrészt arról is biztosítjuk őt, hogy a felnőttek ott vannak, hogy segítsenek egészségük megőrzésében és gondozásukban, ha betegek. Mondjon egyszerű példákat azokról a lépésekről, amelyeket az emberek minden nap megtesznek a betegség terjedésének megakadályozása és az egészség megőrzése érdekében, például kézmosás.
● Idősebb, középiskolások képesek a kérdést mélyebben megvitatni, és közvetlenül is elérik az információkat. Fontos, hogy beszéljünk arról, hogyan juthatnak hiteles információkhoz, hogyan szűrhetik ki a hamis híreket. Amennyire lehetséges, tartsa fenn a megszokott napi rutint! Az iskolák jelenleg távoktatásra álltak át, ez nagy változás a gyermekek életében.
● Tartsa gyermekét otthon! Ennek az intézkedésnek csak akkor van értelme, ha a gyerekek máshol sem találkoznak, tehát nem látogatják meg egymást, nem mennek le együtt a játszótérre, nem találkoznak egyéb foglalkozásokon. Amennyire azonban lehetséges, biztosítsa, hogy más módon (telefonon, online) tarthassa a kapcsolatot barátaival.
● Sok családnak nagy terhet jelent, mégis szükséges most úgy megoldani a gyerekek felügyeletét, hogy az minél kevesebb találkozással járjon, minél kevesebb embert vonjon be. Ráadásul, leginkább veszélyeztetettként, fontos kihagyni ebből a nagyszülőket.
● Amennyiben Ön otthonról dolgozik, beszélje meg ennek rendjét a gyermekével.
● Amennyire tudja, segítse az iskolát a távoktatás megvalósításában! Gondoljon rá, hogy a távoktatás miatt gyermekének több szülői támogatásra lehet most szüksége. A mindennapi rend felborulása szorongást kelthet a gyermekekben. Fontos ezért, hogy amennyire lehet, tartsa fenn a rutint, vagy alakítson ki egy új rendszert.
● Akkor is, ha a gyermek az egész napját otthon tölti, legyen napirendje: keljen fel az előre meghatározott időben, öltözzön fel, étkezzen rendszeresen, legyen meg a tanulásnak, a pihenésnek, a játéknak, a közös együttlétnek a meghatározott ideje.
● Számítson rá, hogy gyermek nehezebben találja fel magát abban, hogy mivel töltse megnövekedett szabadidejét. Segítsen kitalálni számára megfelelő tevékenységeket, legyen az egy hobby, vagy besegítés a házimunkába.
● Lehetséges, hogy a gyermek ebben a helyzetben egy kicsit több időt tölt a TV vagy a számítógép előtt, de mindenképpen korlátozza ebben a helyzetben is ezeket a tevékenységeket egy ésszerű módon.
● A gyermekeknek nagy szüksége van a mindennapi testmozgásra. Bár ez nem könnyű, mégis meg kell találni ennek formáját az otthonlét alatt. Nehéz helyzetben vagyunk, de nagyon sok múlik rajtunk is, azon, ahogy a helyzetről gondolkodunk és amit csinálunk.
Köszönjük Miklósi Mónikának a tájékoztató elkészítésében végzett munkáját és az ELTE PPK Pszichológiai Intézet Fejlődés- és Klinikai Gyermekpszichológia Tanszék, valamint a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Mentálhigiéniai Központ munkatársainak az anyag lektorálását.
Forrás :https://www.ppk.elte.hu/content/tanacsok-szuloknek-a-jarvany-miatt-kialakult-helyzettel-kapcsolatban.t.38678
Pszichofitness Bagdy Emoke
Gyakorlat-sorozatok, amelynek ötösfogata egyenként is, összekapcsolva is jól használható mind a helyzeti feszültségek kezelésére, mind pedig (rendszeres gyakorlással) az önálló belső szabályozó képesség kialakítására.
https://soundcloud.com/bagdyemoke/pszichofitness1?fbclid=IwAR0ZK1nhWZgt9Hh1vtfBRG6xxdj_K1c6gyuAH3fvn5-dJ2Kh8zKLND1qZVg
https://soundcloud.com/bagdyemoke/pszichofitness2?fbclid=IwAR2i3mgYfn00F1PNIY5dAJmIHZPtXcMFCjSr2lXRj2ASbOwkoKvKTM8k2f8
https://soundcloud.com/bagdyemoke/pszichofitness4?fbclid=IwAR2NEu6_JJ_c2DPb62ppfN5SpURaDR0ge1m3o6eLztW-PDSNV4PBIsO4UFE
https://soundcloud.com/bagdyemoke/pszichofitness3?fbclid=IwAR0-Jm_nLz_uByYRvWqtKqJ9fQW7xi0feBLL65s07UQ9mikRCqok-_kqPmQ
https://soundcloud.com/bagdyemoke/pszichofitness5?fbclid=IwAR31UeJQcfyNwAXiGSbp0t422TJqesoddLvle2Gof0ck3Dip-9XSRcsoK00
Forras: https://www.facebook.com/bagdyemoke/posts/3242261039135788
Jatekos indulatkezelesi modszerek karantenba szorult gyerekeinkhez
Egy olyan játéklista ami egyfajta indulatkezelési gyorssegélyként foghato fel , de nem helyettesíti a tudatosabb szinten történő érzelmi nevelést.
https://www.spiribuuu.com/hu/blog/jatekos_indulatkezelesi_modszerek_karantenba_szorult_gyerekeinkhez?fbclid=IwAR0cgWpmD7qfSSWMpbx6FEbT0-DVYOYdJKoYkC__izqvqcEuKLnt0DH_DC8
Forras : https://www.spiribuuu.com/hu/blog/jatekos_indulatkezelesi_modszerek_karantenba_szorult_gyerekeinkhez?fbclid=IwAR0cgWpmD7qfSSWMpbx6FEbT0-DVYOYdJKoYkC__izqvqcEuKLnt0DH_DC8
Feszultsegoldo jatekok karanten idejere
https://funtaziavilag.wordpress.com/2020/04/10/feszultsegoldo-jatekok-karanten-idejere-2-resz/?fbclid=IwAR0E3tXd4krm4sT8P4rRrY0GFn3XKJn9Vi2FK41slgMWV3xXoXfrrhzfjT4
Forras:
https://funtaziavilag.wordpress.com/2020/04/10/feszultsegoldo-jatekok-karanten-idejere-2-resz/?fbclid=IwAR0E3tXd4krm4sT8P4rRrY0GFn3XKJn9Vi2FK41slgMWV3xXoXfrrhzfjT4
Minden, amit a koronavírusról el kell mesélned a gyerekeknek!
Axel Scheffler, a Pipp és Polli sorozat
szerzője, Julia Donaldson könyveinek állandó illusztrátora, az egyik
legnépszerűbb angol gyerekkönyv-illusztrátor egyedülálló új könyvet
jelentetett meg a koronavírus-járványról – és ez a könyv most ingyenesen elérhető, letölthető és terjeszthető bárki számára - a könyv magyarországi kiadójánál, a Pagonynál is.
A könyvet itt tudod megnézni és letölteni!Ez a könyv fontos kérdésekre ad választ olyan egyszerű nyelven, amely könnyen befogadható 4-10 éves gyerekek számára is:
- Mi a koronavírus? - Hogyan lehet elkapni ezt a vírust?
- Mi történik, ha valaki megfertőződik?
- Miért aggódnak most az emberek annyira emiatt a vírus miatt?
- Van-e gyógyszer?
- Miért van zárva olyan sok hely most? Az óvodák, iskolák is?
- Miért nem szabad most találkozni a nagypapával, nagymamával?
- Miért nem találkozhatok a barátaimmal?
- Mit tehetek én, hogy segítsek?
- Mi fog történni a jövőben?
A könyv elkészítésében Axel Scheffler orvosokkal, tanárokkal, pszichológusokkal együtt dolgozott, így a tartalom pontos, hiteles és pont jó 4-10 éves gyerekek számára.
Segít a kisgyerekeknek megérteni, mi és miért zajlik körülöttük. Hogy miért viselkednek körülöttük furcsán az emberek. A saját szüleik is…
Ez a járvány a gyerekek életét is átformálta: a hétköznapjaikat, a szokásaikat, azt, hogy mit és hol tehetnek, hogy kimehetnek-e a játszótérre, találkozhatnak-e családtagjaikkal, barátaikkal.
És a gyerekeknek nem könnyű elmagyarázni ennek a sok változásnak az okát anélkül, hogy megijednének. Mert akár akarjuk, akár nem, bármennyire is igyekszünk megvédeni őket, most a gyerekekhez is eljutnak olyan információk a koronavírus-járványról, amik félelmet keltenek. És minél töredékesebb, titokzatosabb és érthetetlenebb amit hallanak, annál félelmetesebb.
De ez a rövid könyv hozzájárul ahhoz is, hogy feldolgozzák a félelmeiket. Mindent elmond a vírusról, amit tudni érdemes, anélkül, hogy félelmet keltene.
Mi, a Pagonynyál úgy gondoljuk, hogy Axel Scheffler könyvét a lehető legtöbb kisgyerekes családnak meg kellene ismerni.
Ezért arra kérünk, oszd meg ezt a könyvet! Jusson el minél több családhoz, a lehető legtöbb gyerekhez.
Oszd meg ezt az oldalt a Facebookon, Twitteren, Instán, bármilyen közösségi oldalon. Küldd el e-mailen a linket ismerőseidnek.
A könyv fontos és hasznos - jusson hát el minél több gyerekhez!
Ha nektek segít, másoknak is fog!
Köszönjük, ha megosztod!
Itt lehet megnezni es letolteni.
https://www.pagony.hu/cikkek/minden-amit-a-koronavirusrol-el-kell-meselned-a-gyerekeknek?fbclid=IwAR1v3eIxk8n_lltaapt2jK0NWFLZygzvJo6RqX7d4eYao22ejQdKIkcSdb8
Forras:https://www.pagony.hu/cikkek/minden-amit-a-koronavirusrol-el-kell-meselned-a-gyerekeknek?fbclid=IwAR1v3eIxk8n_lltaapt2jK0NWFLZygzvJo6RqX7d4eYao22ejQdKIkcSdb8Külföldi siker: Magyar fiú videója nyert a koronavírusos kampányban
” A felhívás célja az volt, hogy olyan művek szülessenek, melyek lelki támogatást tudnak nyújtani a járvány által sújtott embereknek és mindenkinek, aki kitartóan dolgozik például az egészségügyben, az élelmezésben és egyéb segítő szakmákban. A videó indoklásában Dániel elmondta: fő célja az volt, hogy választ nyújtson társadalmunk legégetőbb problémáira, a félelemre és reményvesztettségre.”
Forras:https://kotoszo.blog.hu/2020/04/23/kulfoldi_siker_magyar_fiu_videoja_nyert_a_koronavirusos_kampanyban?fbclid=IwAR0cnQ8nFlKHa671GK02_stIGeU8L9hpMTir9VlF5EE0-QppPs13r64x7Bk
Mire figyeljek a gyerekemnél a koronavírus kapcsán?
”Ahogy terjed a vírus a világban, és ahogy egyre inkább kezdi mindenki a saját életterében is érzékelni a vírus okozta nehézségeket, fontos átgondolni, hogy gyerekeinknek hogyan tudunk segíteni, hogy minél kevesebb stresszel és pánikkal vészelje át ezt az időszakot.”
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/mire-figyeljek-a-gyerekemnel-a-koronavirus-kapcsan/
Mokas Mozgasos Feladatok Gyerekekkel Karanten idejen
https://www.facebook.com/KidsArtnCrafts/videos/169807184292738/UzpfSTEwMDAwOTY3MzIzODAwNzpWSzo2MzcxNjc1NDM1MDQyNDc/
Belteri jatekok es tevekenysegek karanten idejere
https://www.facebook.com/KidsArtnCrafts/videos/169807184292738/UzpfSTEwMDAwOTY3MzIzODAwNzpWSzo2MzcxNjc1NDM1MDQyNDc/
Mire figyeljek a gyerekemnél a koronavírus kapcsán?
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/mire-figyeljek-a-gyerekemnel-a-koronavirus-kapcsan/?fbclid=IwAR1QUugFtUr0UFa31ToJUfPcJf7IHUdn2_Zmq5uom6-zODI04Ls-1YWEtaE
Forras: https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/mire-figyeljek-a-gyerekemnel-a-koronavirus-kapcsan/?fbclid=IwAR1QUugFtUr0UFa31ToJUfPcJf7IHUdn2_Zmq5uom6-zODI04Ls-1YWEtaE
Stressz kerdoiv gyerekeknek Pandemia
idejere
2020. Majus.4.
Irta es osszeallitota Szabo Aliz pszichologus
Olvasd
el figyelmesen az alabbi kijelenteseket , es valaszolj igennel vagy nemmel,
tekintetbe veve a marcius 10-iketol napjainkig tarto idoszakot.Nincsenek jo
vagy rossz valaszok,valaszolj oszinten.
Altlanosan
az utobbi idoben azt erzem, hogy......
1.Ha szuksegem is lenne ra a szuleimnek
nincs idejuk meghallgatni engem.
2.Az utobbi idoben nagyon sok a hazi feladatom.
3.Altalaban es most a jelenlegi jarvany helyzetben is
sokat varok el magamtol.
4.Nem mindig sikerul megtalalnom minden rosszban a
jot.
5.Mostanaban gyakran faj a fejem vagy a gyomrom.
6.Minden kulonosebb ok nelkul is faradtnak erzem
magam.
7.Nehezen alszom el este , es problemat okoz az
ejszakai alvas.
8.Sokszor erzem ugy , hogy nehezkes kapkodo a legzesem
es , hogy a szivem is gyorsabban ver.
9.Kevesbe van etvagyam mint ahogy altalaban lenni
szokott.
10.Úgy érzem nem talalom a helyem ebben a
zurzavaros ,kilatastlannak tuno idoszakban .
11.Nagy nyomás van rajtam ezekben a napokban, mivel
olyan dolgokat kell megcsinálnom, melyeket nem is szeretnek.
12.Elfoglalt vagyok es nem jut eleg idő magamra.
13.Miota itthon kell ulni olyasmin is felhuzom magam
,ami maskor egyebkent nem erdekelt volna.
14.Nagyon kiakaszt ,hogy otthon kell lenni.
15.Elofordul , hogy elfelejtek dolgokat.
16.A koncentraciom csokken, nem tudok ugy
figyelni mint eddig.
17.Az elmult hetekben egyre gyakrabban ereztem
magam feszultnek egy varatlan hir hallatan.
18.Egyre gyakrabban aggodalmaskodom azon , hogy valami
rossz fog velem vagy a csaladommal torteni.
19.A felgyulemlett negativ erzelmeket, nyugtalansagot,
nem tudom ,hogy engedjem ki.
20.Nehezseget okoz egy egyszeru dontes is
meghozni.
21.Egyre turelmetlenebb vagyok,masokkal es
magammal egyarant.
22.Sok energiaitalt, kavet,csokit fogyasztok, enelkul
nem birnam vegig a napot.
23.Az utobbi idoben egyre gyakrabban erzem , hogy sirnom
kell minden kulonosebb indok nelkul.
24.Ugy erzem ,hogy problemat okoz hatekonyan beosztani
az idomet.
25.Reggelente kimerulten ebredek fel.
Kiertekeles: A 25 darab kerdeshez viszonyitva
minel magasabb az igenek aranya annal nagyobb a jelenlegi stressz szinted.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése